18.9 C
Néa Smýrni
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Πανιώνιος – Ξάνθη: Μάχη επιβίωσης στη Νέα Σμύρνη

Το «σημαντικότερο μέχρι το επόμενο» ταιριάζει γάντι στο μεγάλο παιχνίδι του Πανιωνίου με την Ξάνθη. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης με την καλύτερη συγκομιδή από όλους στα πλέι άουτ, υποδέχεται την Ξάνθη, που κατάφερε να πάρει μια ανάσα με τη νίκη επί του Ατρομήτου και να παίξει τώρα με καλύτερη ψυχολογία και καλύτερη βαθμολογική θέση.

Ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος είναι η μια από τις δύο αήττητες ομάδες των πλέι άουτ, η άλλη είναι ο Αστέρας Τρίπολης, αλλά έχει την καλύτερη συγκομιδή με επτά βαθμούς.

Είναι η μοναδική ομάδα, που δεν έχει δεχτεί γκολ ως τώρα.

Βέβαια παραμένει τελευταία, αφού ξεκίνησε από πολύ πίσω.

Τώρα είναι αήττητος για τέσσερα παιχνίδια, επεκτείνοντας και στην κανονική περίοδο, με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες.

Έχει δύο νίκες στα τρία τελευταία παιχνίδια, αφού είχε μια στα προηγούμενα 14 (!)

Σκοράρει πολύ δύσκολα, ωστόσο έχει βάλει τρία γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, αφού δεν είχε σκοράρει στα τέσσερα  προηγούμενα. Έχει βάλει δηλαδή τρία γκολ στα οκτώ τελευταία, αλλά και έξι στα τελευταία 17 για το πρωτάθλημα.

Τελευταία φορά που κατάφερε να πετύχει πάνω από ένα γκολ, ήταν στις 30 Νοεμβρίου 2019, όταν νίκησε τον Παναιτωλικό με 3-0.

Στην κανονική διάρκεια…

Πέρασε το μεγαλύτερο διάστημα του πρωταθλήματος στην τελευταία θέση, έχοντας και τους έξι βαθμούς ποινής. Ξεπέρασε για λίγες μέρες τον Παναιτωλικό, όταν τον νίκησε.

Έκανε ένα σερί οκτώ ηττών από τον Δεκέμβριο ως τον Ιανουάριο, αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του Πανιωνίου στην κατηγορία.

Είχε τη χειρότερη επίθεση με 16 γκολ στο πρωτάθλημα.

Είχε και τη χειρότερη άμυνα με 45 γκολ, αφού δέχτηκε μια φορά πέντε γκολ και άλλες τρεις από τέσσερα. Μαζί με την Ξάνθη πέτυχαν μόλις τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Η μόνη ομάδα που δεν τον νίκησε φέτος ήταν η Ξάνθη.

Στο Κύπελλο αποκλείστηκε από τον Παναιτωλικό στη φάση των «16».

Ο Πανιώνιος εντός έδρας

Είναι αήττητος στα τέσσερα τελευταία της έδρας του, με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες. Είχε χάσει και τα τρία αμέσως προηγούμενα!

Τώρα έχει δύο νίκες στα επτά τελευταία και μόλις τρεις στα 12 τελευταία.

Οι πέντε από τις έξι ήττες του στη Νέα Σμύρνη είναι στο γκολ, αφού μόνο από τον ΠΑΟΚ έχασε με 2-0. Το ίδιο και οι τρεις από τις τέσσερις νίκες του, αφού μόνο τον Παναιτωλικό νίκησε με 3-0.

Έχει βάλει τέσσερα γκολ στα επτά τελευταία, μετά τα τρία που είχε βάλει στον Παναιτωλικό.

Έχει βάλει μόνο δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στα παιχνίδια με τον Παναιτωλικό και την ΑΕΚ. Τα υπόλοιπα εννέα στη Νέα Σμύρνη είναι στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και το τελευταίο με το Βόλο.

Έχει χάσει ήδη τρεις αγώνες στην έδρα του από ομάδες της περιφέρειας (Βόλο, Λαμία και ΟΦΗ), κάτι που είχε να συμβεί από τη σεζόν 2010-11, όταν είχε χάσει μάλιστα από τέσσερις (Ολυμπιακό Βόλου, Εργοτέλη, Κέρκυρα και Ξάνθη).

Στην κανονική περίοδο είχε τις περισσότερες ήττες από κάθε άλλη ομάδα, έξι. Είχε τη χειρότερη επίθεση με 10 γκολ, αλλά μόνο έξι ομάδες είχαν καλύτερη άμυνα εντός έδρας.

Η Ξάνθη

Κατάφερε να νικήσει στο τρίτο παιχνίδι των πλέι άουτ, 1-0 τον Ατρόμητο, αφού δεν είχε νικήσει τους προηγούμενους 10! Η προηγούμενη νίκη της ήταν στις 11 Ιανουαρίου στο Βόλο.

Έχει τέσσερις νίκες στα 23 τελευταία, ενώ είχε πέντε νίκες στα έξι πρώτα της σεζόν!

Έχει πέντε ισοπαλίες στα εννέα τελευταία, αφού είχε δύο στα 20 πρώτα!

Έχει πετύχει μόλις τρία γκολ στα επτά τελευταία παιχνίδια της.

Στο Κύπελλο αποκλείστηκε από τον Άρη στη φάση των «16».

Στην κανονική περίοδο…

Μέχρι να παίξει με τον Ατρόμητο στην προτελευταία αγωνιστική, χωρίς να έχει βγει η ποινή των 12 βαθμών, είχε ελπίδες για τα πλέι οφ. Η ήττα της έσβησε τις ελπίδες, αλλά έκλεισε το πρωτάθλημα με ισοπαλία στην έδρα της με τον ΠΑΟΚ.

Στα έξι πρώτα μάζεψε 15 βαθμούς και από τότε σε 20 παιχνίδια έχει πάρει μόλις άλλους 15!

Δεν σκόραρε σε 14 από τα 26 παιχνίδια, περισσότερα από τα μισά!

Έβαλε μόνο τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όσα και ο Πανιώνιος, τα λιγότερα από τις υπόλοιπες ομάδες.

Μπήκαν μόλις 13 γκολ στα 24 παιχνίδια της στο πρώτο ημίχρονο! Έχει βάλει τέσσερα και έχει δεχτεί εννέα! Στα δεύτερα ημίχρονα έχουν μπει 40! Τα 17 η Ξάνθη και τα 23 οι αντίπαλοι. Τα 16 από τα 26 ημίχρονά της είναι 0-0!

Έχει τα περισσότερα ισόπαλα πρώτα ημίχρονα, 17 από τα 26 παιχνίδια.

Μόνο ο Άρης κατάφερε να τη νικήσει δύο φορές στη σεζόν. Η Ξάνθη είναι η μοναδική ομάδα, που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πανιώνιο. Νίκησε δύο φορές μόνο το Βόλο.

Η Ξάνθη εκτός έδρας

Ξεκίνησε με ήττα τα πλέι άουτ στο Βόλο. Εκεί είχε νικήσει τελευταία φορά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Μετά το «διπλό» στο Βόλο έχει τέσσερις ήττες κα μια ισοπαλία.

Έχει μια νίκη στα 10 τελευταία, έχοντας χάσει τα οκτώ από αυτά.

Έχει βάλει ένα γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια, μετά το 3-1 στο Βόλο.

Έχει σκοράρει μόνο σε δύο από τα 10 τελευταία.

Έχει πετύχει ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στο Βόλο συγκεκριμένα, και οκτώ στο δεύτερο. Έχει δεχτεί επτά γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 15 στο δεύτερο.

Μεταξύ τους

Ο Πανιώνιος δεν έχασε και φέτος από την Ξάνθη, μοναδική ομάδα που δεν τον νίκησε.

Ήλθαν 0-0 στη Νέα Σμύρνη, αφού ο Πανιώνιος είχε νικήσει στα τρία προηγούμενα.

Η Ξάνθη δεν έχει νίκη στα πέντε τελευταία, μετά το 2-0 στην έδρα της το Νοέμβρη του 2017.

Μάλιστα είναι η μοναδική της νίκη στα εννέα τελευταία με τον Πανιώνιο να έχει έξι.

Είναι εντυπωσιακό ότι πριν από αυτά τα εννέα, που κυριαρχεί ο Πανιώνιος, από το 2010 ως το 2015,  ήταν αήττητη για 11 παιχνίδια, με πέντε νίκες και έξι ισοπαλίες.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου σκόραραν και οι δύο, 1-2 το σκορ, αφού στα οκτώ προηγούμενα σκόραρε το πολύ η μία από τις δύο. Τώρα μόνο σε ένα από τα 10 τελευταία έχουν σκοράρει και οι δύο.

Μεταξύ τους με τον Πανιώνιο γηπεδούχο

Η Ξάνθη πήρε το 0-0 τον περασμένο Φεβρουάριο, αλλά έμεινε για πέμπτη επίσκεψη στη Νέα Σμύρνη χωρίς γκολ! Ο Πανιώνιος έχει τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες με γκολ 6-0.

Η Ξάνθη έχει να σκοράρει στη Νέα Σμύρνη από τον Σεπτέμβρη του 2014, όταν είχε βάλει γκολ ο Παντελής Καπετάνος στο 1-1 εκείνης της μέρας.

Η ακριτική ομάδα έχει να νικήσει στη Νέα Σμύρνη από τον Ιανουάριο του 2011, 0-2 (10’ σουτ Κατόνγκο, 27’ σουτ Μπόατενγκ). Από τότε ο Πανιώνιος έχει τρεις νίκες και άλλα έξι έχουν λήξει ισόπαλα.

10.11.2019: Ξάνθη – Πανιώνιος 1-2

(55’ κεφαλιά Λισγάρας – 53’ σουτ, 67’ σουτ Αραμπούλι. Στο 89’ κόκκινη Στάρτζεον της Ξάνθης)

08.02.2020: Πανιώνιος – Ξάνθη 0-0

Πηγή: slgr.gr