19.2 C
Néa Smýrni
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Πρώτη νίκη για τον Πανιώνιο στο μπάσκετ,82-76 απέναντι στα Τρίκαλα

Ιστορικός ύστερα από 23 συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, κατάφερε να πάρει τη νίκη επί των Τρικάλων (2-7), τα οποία στο 38′ είδαν τον Διαμαντή Σλαφτσάκη να τραυματίζεται στη μέση και να αποχωρεί με φορείο κι εν μέσω χειροκροτημάτων από τους φίλους των γηπεδούχων

Ο Πανιώνιος από την αρχή της αναμέτρησης θέλησε να θέσει τους κανόνες του στο παρκέ και βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνά του προηγήθηκε με 12-6 στο 6′, ενώ η συμπλήρωση των 10′ τον βρήεκ στο +4 (16-12). Οι φιλοξενούμενοι με τον Τέγιτς στο 13′ πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα, αλλά τα τελευταία πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου άνηκαν στους γηπεδούχους. Οι κυανέρυρθοι έκαναν επιμέρους σκορ 16-7 και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 39-28 έχοντας για κορυφαίους τους Χέντερσον (9π.), Τσούπκοβιτς (7π.) και Γούντσον (7π.).

Oι Μάρεϊ και Λούντζης οδήγησαν τα Τρίκαλα στο -6 στο 25′ (47-41), αλλά άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων, οι οποίοι βρίσκοντας λύσεις από τους Σακελλαρίου, Νταλό και Τσούπκοβιτς προηγήθηκαν με 59-48 στο 27′, ενώ στο 30′ ήταν μπροστά με 66-52. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, όμως, είδε τον Είβερι Γούντσον να αποχωρεί… λαβωμένος.  Ο Πανιώνιος στην τέταρτη περίοδο διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια και προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 16 πόντων (70-54, 32′). Η ομάδα του Κώστα Μέξα μείωσε σε 77-67 στο 37΄, αλλά οι Κράβιτς και Τσούπκοβιτς έκαναν γρήγορα το 82-68. Οι φιλοξενούμενοι στο 39:41 μείωσε με 3/3 βολές του Τζόουν μείωσε σε 82-76, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο MVP

Οι γηπεδούχοι στην αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League εμφάνισαν αρκετά “όπλα” από την φαρέτρα τους κι ένα εξ αυτών αποτέλεσε ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς που σημείωσε 17 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν 12/22 σουτ εντός παιδιάς (8/14 δίποντα, 4/8 τρίποντα), ενώ συνεχίζοντας να έχει ορθές επιλογές ολοκλήρωσε με 22/33 δίποντα και 8/19 τρίποντα, ενώ ο Βαγγέλης Σακελλαρίου φλέρταρε με το νταμπλ – νταμπλ (10 πόντους, 8 ασίστ). Το ίδιο έπραξε και ο Λαμόντ Μάρεϊ (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), αλλά η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή για την ομάδα του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Πανιώνιος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχε τον έλεγχό του και όταν τα Τρίκαλα τον πλησίασαν στα μισά της τρίτης περιόδου, πάτησε και πάλι το… γκάζι και πήρε σημαντικό πλεονέκτημα για να φτάσει στην πρώτη του φετινή επιτυχία.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το γήπεδο δεν ήταν γεμάτο, καθώς υπήρχαν μερικά άδεια καθίσματα. Οι φίλοι του Πανιωνίου, όμως, στάθηκαν δυναμικά στο πλευρό της αγαπημένης τους ομάδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Πουρσανίδης Κ.-Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  16-12, 39-28, 66-52, 82-76

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 10 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Νταλό 5 (7 ριμπάουντ), Χέντερσον 9 (2), ΜακΝίλι 5, Σαρικόπουλος 6, Δίπλαρος, Μίχαλος 4, Κράβιτς 16 (8/11 δίποντα), Τσούπκοβιτς 17 (2), Γούντσον 10 (2).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 12 (3), Σλαφτσάκης, Χέιλ 7 (1), Φέισι 6, Μάρεϊ 21 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λούντζης 13 (2), Ρος 8, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 9, Τάταρης.

Πηγή:sport24.gr