14.6 C
Néa Smýrni
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Σημαντικό διπλό για τον Ιστορικό στο μπάσκετ!

panionios_207461065_452876174Με τον Έρικ ΜακΚόλουμ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 26 πόντους ο Πανιώνιος έσπασε το εντός έδρας αήττητο του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 91-100.

Πολύ καλά ξεκίνησε ο Πανιώνιος την αναμέτρηση και με τον Μαρκ Άντονι Κάρτερ να είναι ζεστός έκανε το σκορ 2-7. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με Τσαϊρέλη στο 4’ σε 6-7, όμως με 2 τρίποντα από Κάρτερ και Σαλούστρο η ομάδα του Σφαιρόπουλου πήγε στο +7 από νωρίς (6-13 στο 6’). Ο Μίλμπουρν ανέβασε στροφές στη συνέχεια και ο Πανιώνιος έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (6-18). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν μπορούσαν να μαζέψουν τη διαφορά και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους «κυανέρυθρους» να έχουν προβάδισμα 13 πόντων (13-26).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου κράτησαν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά παρά το επιθετικό κρεσέντο του Τσόχλα (19-30 στο 13’). Ο Μαργαρίτης μείωσε προσωρινά, όμως ο ΜακΚόλουμ έδωσε λύσεις στους «κυανέρυθρους» και στο 15’ το σκορ έγινε 25-38. Στο 16’ η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 15 πόντους μετά από lay upτου Μπατή που έκανε το 29-44. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφεραν και μάζεψαν τη διαφορά με Πέιν και Κούπερ, κλείνοντας το πρώτο μέρος με σκορ 36-48.

Το δεύτερο μέρος στο ξεκίνημα του δεν είχε αλλαγές, με τον Πανιώνιο να βρίσκει σκορ από Σκορδίλη, ΜακΚόλουμ και το σκορ να γίνετε 43-58. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου όμως ξύπνησαν και με συνεχόμενα τρίποντα από Χαραλαμπίδη και Κασελάκη μείωσαν σε 52-61 στο 27’. Ο Χαραλαμπίδης μείωσε ακόμα περισσότερο (54-61), όμως οι «κυανέρυθροι» βρήκαν και πάλι απαντήσεις με ΜακΚόλουμ και Μίλμπουρν ανεβάζοντας στο 29’ τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (56-67). Η διαφορά των 11 πόντων έμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με τον Πανιώνιο να προηγείται με 58-69.

Με στόχο να ανατρέψει το παιχνίδι μπήκε ο «δικέφαλος» στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τον Μαργαρίτη να βγάζει εξαιρετικές άμυνες και τους Κούπερ και Πέιν να ανεβάζουν στροφές επιθετικά στο 33’ το σκορ έγινε 73-74. Στο 34’ ο Χαραλαμπίδης έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του (75-74). Ο ΜακΚόλουμ όμως με συνεχόμενα εύστοχα σουτ στα μισά του δεκαλέπτου έφερε τον Πανιώνιο στο +5 (75-80). Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο 37’ το σκορ ήταν 77-85 μετά από καλάθι του Μπόγρη, ο οποίος μείωσε με lay up. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει με τον Μπόγρη (81-88 στο 38’), όμως ο Πανιώνιος με τον ΜακΚόλουμ είχε διαφορά ασφαλείας (81-90). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση όμως ο Πανιώνιος ήταν ψυχωμένος και κράτησε το προβάδισμα για το τελικό 91-100.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 36-48, 58-69, 91-100.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 4, Κούπερ 22(2), Χαραλαμπίδης 11(1), Τσόχλας 8(2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 8, Δέδας, Μαργαρίτης 11(1), Μπόγρης 17, Κασελάκης 10(2).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 26(5), Ντούβνιακ 4, Κάρτερ 14(1), Μίλμπουρν 15(1), Αθανασούλας 3, Μπατής 5(1), Σκορδίλης 8, Λάνγκφροντ 12, Σύμτσακ 2, Κυρίτσης 8, Σαλούστρος 3(1).