19.2 C
Néa Smýrni
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Κυανέρυθρη η 3η θέση στο μπάσκετ…!

ImageΤην κατάκτηση της τρίτης θέσης στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των ανδρών πανηγυρίζει ο Πανιώνιος.

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν στο Ρέθυμνο του ΑΓΟΡ με 71-61, στο τέταρτο μεταξύ τους ματς στους μικρούς τελικούς, κάνοντας παράλληλα το 3-1 στη σειρά.

Παππάς και Αθηναίου ξεχώρισαν για τους νικητές. Ο Πέτγουεϊ κορυφαίος για τους Κρητικούς.

Το ματς

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο στο Ρέθυμνο. Οι γηπεδούχοι αν και πιο εύστοχοι, δεν κατάφεραν να πάρουν διαφορά καθώς υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, ενώ από την άλλη ο Πανιώνιος παρά το κακό ποσοστό στο σουτ μπόρεσε να… κυνηγήσει τον ΑΓΟΡ μέχρι το τέλος της περιόδου, όπου και πήρε ισχνό προβάδισμα. 14-15.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα 2’ του δευτέρου δεκαλέπτου, στη συνέχεια όμως ο Πανιώνιος πίεσε περισσότερο, βελτίωσε τα ποσοστά του (τουλάχιστον στα δίποντα) και με επιμέρους 8-1 κατάφερε να ξεφύγει με επτά πόντους, 19-26. Οι «κυανέρυθροι» διατηρούσαν τη συγκεκριμένη διαφορά καθώς το ημίχρονο με τον Πέτγουεϊ να μειώνει στο φινάλε για τους Κρητικούς σε 25-30.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού ότι ούτε ο ΑΓΟΡ (0/9 τρίποντα) ούτε και ο Πανιώνιος (0/6 τρίποντα) μπόρεσαν να σκοράρουν από τα 6,75μ. στο πρώτο μέρος.

Σε παράσταση για… δύο ρόλους μετατράπηκε η τρίτη περίοδος. Ο Πέτγουεϊ πήρε από το… χέρι το Ρέθυμνο και σκοράροντας 12 πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά αλλά έδωσε ξανά προβάδισμα στους Κρητικού (40-37). Όμως υπήρχε και το… αντίπαλο δέος. Ο Πανιώνιος απάντησε με τον σερί 8-0 από τον Αθηναίου και κατάφερε με την ολοκλήρωση των 30’ να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ, 45-49.

Τα πολλά λάθη και η αστοχία των γηπεδούχων δεν τους βοήθησαν να ακολουθήσουν τους Νεοσμυρνιώτες. Μένοντας χωρίς πόντο για περισσότερα από τέσσερα λεπτά, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρεθούν στο +11, 45-56. Ο ΑΓΟΡ δεν παράτησε το παιχνίδι, πίεσε και μείωσε στου 7 (56-63), όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν… αγχώθηκαν, έδειξαν ωριμότητα και έφτασαν χωρίς να δυσκολευτούν στην επικράτηση με 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 25-30, 45-49, 61-71

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χορν 2, Καλλινικίδης, Προύιτ 4, Αγγελόπουλος 1, Τσαρουχάς, Τσόχλας 7 (1), Ντούβνιακ 10, Κόμματος 2 (7 ριμπάουντ), Κάρτερ 10, Λάτοβιτς, Πέτσουεϊ 25 (7 ριμπάουντ), Σιζόπουλος

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 12 (10 ριμπάουντ), Πέιν 2, Αθηναίου 12 (1), Κιζ 10, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας, Μπατής 7 (1), Γιάνκοβιτς 4, Καββαδάς, Παππάς 20 (7 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Μπούκερ