23 C
Néa Smýrni
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Νίκη πριν το ρεβεγιόν για τον Πανιώνιο

panionios_ilisiakos1_231113Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου άφησε πίσω της τον αποκλεισμό από τον Άρη στο Κύπελλο και με 19 πόντους του ΜακΚόλουμ έκαμψε την αντίσταση των Κρητικών.

Το Ρέθυμνο κατάφερε για ενάμιση δεκάλεπτο να μείνει κοντά στο σκορ (13-7, 21-19, 26-24), αλλά στη συνέχεια η εξαιρετική άμυνα του Πανιωνίου (18-9 στη δεύτερη περίοδο) και η αστοχία του Ρεθύμνου από την περιφέρεια (17% τρ. Σήμερα – σημείο κλειδί το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους τη φετινή σεζόν) έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο, ο ΑΓΟΡ δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση (στην τέταρτη περίοδο και οι δύο ομάδες μαζί σημείωσαν 21 πόντους), ώστε να απειλήσει και να αγχώσει τον Πανιώνιο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε ακόμα μία νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα και να βρεθεί προσωρινά (με ένα παιχνίδι παραπάνω από Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό) στο… ρετιρέ της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 21-19, 39-28, 66-53, 74-66.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 19 (4), Σταμάτης, Ντούβνιακ 6, Κάρτερ 12 (2), Μίλμπουρν 9 (3), Αθανασούλας 1, Μπατής 13 (1), Λάνγκφορντ 4, Μισελ 4, Σίμτσακ, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 9, Κουμπούρας 11, Καλλινικίδης, Αγγελόπουλος 6 (1), Ράιτ 6, Καλαμπόκης 11 (1), Κανονίδης 6, Σίννης, Λάτοβιτς 6 (2), Αλεξάντερ, Αρμπετ, Γκάμπριελ 11.