24.9 C
Néa Smýrni
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νίκησε ο Πανιώνιος 95-92 τον ΠΑΟΚ σε ματς θρίλερ και καπαρώνει την τρίτη θέση

2065561-620x300Τρίτος στην κανονική περίοδο θα είναι, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ο Πανιώνιος χάρη στη νίκη του 95-92 επί του ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη ύστερα από ματς – θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση.

Από το 8-3 ο Πανιώνιος οδηγούσε στο σκορ, αλλά ουδέποτε ο ΠΑΟΚ τον άφησε να ξεφύγει περισσότερο από το 22-13 ή το 44-34. Με το δίδυμο Χαραλαμπίδη – Πέιν να τον κουβαλά στην επίθεση, ο “Δικέφαλος” έκλεισε τη δεύτερη περίοδο στο -4 (47-43). Ο Σφαιρόπουλος είχε περισσότερα βέλη στη φαρέτρα του και οι γηπεδούχοι διατήρησαν το μικρό προβάδισμα (58-50, 62-55) πριν το 63-63 στο 30′, με τον Κούπερ να κρατάει την μπαγκέτα, επαναφέρει την ισορροπία.

Όταν στο 37′ ο ΜακΚόλουμ με τρίποντο έκανε το 77-70 φάνηκε το τοπίο να ξεκαθαρίζει, τα τρίποντα του Χαραλαμπίδη ωστόσο έφεραν το 80-78. Το καλάθι του ΜακΚόλουμ για το 82-78 δεν έφτασε στον Πανιώνιο, αφού ακολούθησαν οι 2/3 βολές του Χαραλαμπίδη και το δικαίωμα του ΠΑΟΚ να διεκδικήσει την ανατροπή. Μία βολή έχασε και ο ΜακΚόλουμ, τρίποντο από τη γωνία έβαλε ο Χαραλαμπίδης και στον Πανιώνιο απέμεναν 24” για μια τελευταία επίθεση μισού γηπέδου. Ο ΜακΚόλουμ καθυστέρησε χαρακτηριστικά, το σουτ από την κορυφή ήταν άστοχο και οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές του στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η θέληση για νίκη υπερκέρασε την κούραση και οι παίκτες συνέχισαν να… πυροβολούν τα καλάθια. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε 92-86, αλλά ο Κούπερ έφτασε στον ΠΑΟΚ στο 93-92 στα 6” πριν από τη λήξη. Τους τίτλους τέλους έριξαν οι βολές του Μίλμπουρν, αφού ο Κούπερ βιάστηκε στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 37-33, 63-63, 83-83(κ.α), 95-92

Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 20(3/8τρ), Ντούβνιακ 4(1), Κάρτερ 10(8ασ), Μίλμπουρν 9(1τρ, 6ρ), Αθανασούλας 6(1τρ, 9ρ), Μπατής 13(2τρ, 5ρ), Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 8(1/7δ), Μισέλ, Σίμτσακ 12(6/8δ, 9ρ), Σαλούστρος 13(2)

ΠΑΟΚ:  Πέιν 24(7/12δ, 2/3τρ, 7ρ), Κούπερ 16(2/9τρ, 9ασ), Χαραλαμπίδης 26(6/9τρ), Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 12(7ρ), Δέδας 6, Μαργαρίτης 1, Καλλές, Μπόγρης 5, Κασελάκης 2