18 C
Néa Smýrni
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Θρίαμβος Μίλωνα επί του Παναθηναϊκού

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-10 με επίθεση του Τσάτσιτς με τον Μίλωνα να ισοφαρίζει και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι για αρκετούς πόντους.

Με δύο σερί μπλοκ του Μάζιαρς ο Μίλωνας προηγήθηκε με 15-14 και με 19-17 με τον Χαντ. Ο Ράπτης μείωσε για τον Παναθηναϊκό που ισοφάρισε σε 20-20 μετά από λάθος επίθεση του Καναδού διαγώνιου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με δύο πόντους (23-21) και κατέκτησαν το πρώτο σετ 25-22 μετά από χαμένη επίθεση του Ράπτη.

Με επίθεση του Χαντ ο Μίλωνας προηγήθηκε με 11-8 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με άσο του Καναδού διαγώνιου η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έφτασε στο 13-9 δείχνοντας να έχει το πάνω χέρι στο ματς.

Οι παίκτες του Πααναθηναϊκού έκαναν πολλά λάθη επιτρέποντας στον Μίλωνα να χτίσει διαφορά και να φτάσει στο 18-11. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 18-14 αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης έφτασα τη διαφορά στους έξι πόντους κατακτώντας και το δεύτερο σετ.

Με μπλοκ του Λάππα ο Μίλωνας προηγήθηκε με 8-4 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο και προσπέρασε (13-14) με μπλοκ του Ρανγκέλ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-16 μετά από λάθος των παικτών του Μίλωνα. Τα λάθη των παικτών του Μίλωνα επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει ακόμη περισσότερο και να κατακτήσει το τρίτο σετ.

Με τα καλά σερβίς του Σπύρου Χανδρινού (δύο άσοι), ο Μίλωνας προηγήθηκε με 7-2 αλλά τα λάθη των παικτών του έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν σε 7-7 με τον Ρανγκέλ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι 10-8 με τον Χαντ με τον Ράπτη να δίνει επιθετική ανάσα για τον Παναθηναϊκό. Ο Μίλωνας έφτασε και πάλι τη διαφορά στους 3 πόντους (13-10) μετά από κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ρανγκέλ.

Οι Νεοσμυρνιώτες διατηρούσαν τη διαφορά με το τριφύλλι να ισοφαρίζει σε 18-18 με άσο του Ράπτη. Με πόντο του Λάππα ο Μίλωνας έφτασε στο 20-18 με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Μετά την αναγκαστική διακοπή δύο σερί λάθη του Παναθηναϊκού έδωσαν την ευκαιρία στον Μίλωνα να ξεφύγει και πάλι και να πάρει το σετ και τη νίκη με 3-1 με τους παίκτες και το τεχνικό τιμ να ξεσπά σε πανηγυρισμούς.

Τα σετ 3-1: (25-22, 25-17, 20-25, 25-20)

ΜΙΛΩΝ Α.Ο.Ν.Σ. (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός 12π. (7/30επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 69%υπ., 51%αρ.), Μαζιάρζ 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Χαντ 26 (22/56επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Δορδοκίδης 5 (2/3επ., 3 μπλοκ), Κανελόπουλος 1 (1/1επ.), Λάππαςς 10 (8/23επ., 53%υπ., 27%αρ.) / Δαρίδης (λ. – 76%υπ., 43%αρ.), Κάβουρας, Μαντέκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 13 (12/29ε., 1 μπλοκ, 77%υπ., 34%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (5/19επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ανδρεόπουλος Χαρ. 9 (8/22επ., 1 μπλοκ, 70%υπ., 45%αρ.), Ράπτης 17 (16/41επ., 1 ασσος), Πελεκούδας 7 (7/12επ.) / Στεφάνου (λ. – 83%υπ., 45%αρ.), Μάρκου 1 (1/2επ.), Πανταλέων.

Πηγή: sdna.gr