18 C
Néa Smýrni
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Στα “ίσια” ο Μίλωνας κόντρα στον Παναθηναϊκό- Κέρδισε τον βαθμό (3-2)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε αλλά με απώλεια ενός βαθμού (3-2 σετ) από τον εξαιρετικό Μίλωνα που του στερεί τη μοναξιά της κορυφής (ισοβαθμία με τον Φοίνικα στους 8β.). Ο Τσάτσιτς έκρινε το ματς στο τάι μπρέικ καθώς πήγε στο σερβίς στο 5-7 κι έφυγε στο 12-7!

Ο Μίλωνας έδειξε πολύ καλή εικόνα στο ματς και πήρε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως μουδιασμένες στο ματς κάνοντας αρκετά λάθη, δείγμα της μεγάλης αποχής. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Ανδρεόπουλο να χτυπάει από την γραμμή του σερβίς και να παίρνει προβάδισμα για το 7-3. Ο Μίλωντας βρήκε απαντήσει με Χανδρινό και Χαντ και μπόρεσε να μείνει στη διεκδίκηση του σετ.

Με μπλοκ του Λάππα η ομάδα του Σάκη Ψάρρα μείωσε σε 14-13 με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ανοίξει τη διαφορά. Με άουτ επίθεση του νεαρού ακραίου Σπύρου Χανδρινού το τριφύλλι έφτασε στο 19-16, σε μία φάση που ξεσήκωσε τους ανθρώπους της ομάδας της Νέας Σμύρνης. Ο Μίλωνας μείωσε και πάλι στον πόντο (20-19) στην τελική ευθεία του σετ με τον Ράπτη με άσο να φέρνει την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου σε θέση ισχύος. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 22-21 με επίθεση του Χαντ και προσπέρασαν (22-23) με μπλοκ άουτ του Ανδρεάδη.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισε με τον Τσάτσιτς αλλά στην επόμενη φάση ο Μίλωνας με μπλοκ άουτ του Χαντ έφτασε στο σετ μπολ. Οι «πράσινοι» έδωσαν παράταση στο σετ με τον Ράπτη με τον Μάζιαρζ να δίνει και πάλι σετ μπολ στην ομάδα της Νέας Σμύρνης. Ο Μίλωνας κατέκτησε τελικά το πρώτο σετ με 24-26 μετά από λάθος θέσεις των παικτών του Παναθηναϊκού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-3 μετά από λάθος του Χανδρινού στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου φάνηκε να βρίσκει τα πατήματά της και προηγήθηκε με 12-7 με μπλοκ άουτ του Τσάτσιτς.

Με μπλοκ του Πελεκούδα οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους έξι πόντους. Ο Μίλωνας μείωσε προσωρινά σε 17-13 με μπλοκ άουτ του Χαντ και 18-15 με διπλό μπλοκ πάνω στον Ράπτη. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 21-15 με ωραία επίθεση του Τσάτσιτς και στη συνέχεια του Ράπτη. Οι γηπεδούχοι δε δυσκολεύθηκαν και με 25-17 κατέκτησαν το δεύτερο σετ και ισοφάρισαν σε 1-1.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορα προβάδισμα δύο πόντων ωστόσο ο Μίλωνας κατάφερε να επανέλθει και με Μάζιαρς, Χαντ προσπέρασε για το 7-8 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για αρκετούς πόντους.

Ο Μίλωνας προσπέρασε για το 12-14 με λάθος επίθεση του Πελεκούδα. Ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε και με σερί προσπέρασε για το 16-14 με τον Ράπτη. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν κατέθεσε τα όπλα και με όπλο το μπλοκ ισοφάρισε σε 18-18 προτού το χαμένο σερβίς του Μάζιαρς δώσει τον πόντο στους γηπεδούχους. Με άσο του Χανδρινού ο Μίλωνας προηγήθηκε ξανά με 20-21 αλλά και 21-23 μετά από λάθος επίθεση του Ανδρεόπουλου.

Ο νεαρός ακραίος διόρθωσε γρήγορα το λάθος του με δύο δικούς του πόντους έφερε το σετ στα ίσα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο σετ μπολ (24-23) μετά από λάθος επίθεση του Χαντ. Ο Λάππας έδωσε παράταση στο σετ και οι παίκτες του Ανδρεόπουλου δείχνοντας την απαιτούμενη ψυχραιμία το κατέκτησαν με 27-25.

Ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι προβάδισμα δύο πόντων με το ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν το 9-5 με τα καλά σερβίς του Ανδρεόπουλου με τον Μίλωνα να μειώνει στο 10-8 μετά από λάθος του Ράπτη στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι με δύο σερί μπλοκ ισοφάρισαν σε 11-11 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Οι γηπεδούχοι με τον Τσάτσιτς στην γραμμή του σερβίς έφτασε στο 14-11 παίρνοντας και πάλι σημαντικό προβάδισμά για την κατάκτηση του σετ. Ο Μίλωνας έφτασε και πάλι τη διαφορά στον πόντο (19-18) αλλά με μπλοκ πάνω στον Χαντ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 22-19 αλλά οι Νεοσμυρνιώτες με τον Χαντ και πάλι ισοφάρισε σε 22-22 και προσπέρασε με μπλοκ του Μάζιαρζ.

Το τριφύλλι ισοφάρισε και πάλι αλλά ο Μάζιαρζ με νέο μπλοκ έδωσε το σετ μπολ στον Μίλωνα. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε τελικά το σετ με 23-25 με επίθεση του Χαντ.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τρίτο σετ. Με το σκορ στο 2-3 υπέρ του Μίλωνα, ο Χανδρινός με πλασέ έγραψε το 2-4 σε μία φάση που ξεσήκωσε τον πάγκο του Παναθηναϊκού. Η μπάλα ήταν άουτ αλλά ο διαιτητής έδωσε μπλοκ άουτ στον Ρανγκέλ που στην ίδια φάση δέχτηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε αντίδραση και προηγήθηκε με 8-7 με επίθεση του Ανδρεόπουλου και πρώτο χρόνο του Πελεκούδα. Με τρεις σερί άσους του Τσάτσιτς η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 11-7 ενώ μία λάθος επίθεση του Χαντ έφερε την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο +5 (12-7) για να πάρει τελικά το σετ και τη νίκη.

Τα σετ 3-2 (24-26, 25-17, 27-25, 23-25, 15-8)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτστις 22 (17/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 36% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1/2 επ.), Ρανγκέλ 14 (7/12 επ., 7 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 20 (15/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 52% άριστες), Ράπτης 19 (18/38 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 9 (9/11 επ.) / Στεφάνου (λ, 79% υπ. – 53% άριστες), Πανταλέων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 17 (13/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 21% άριστες), Μάζιαρζ 12 (6/15 επ., 6 μπλοκ), Χαντ 24 (24/56 επ.), Δρογκάρης 1 (1/1 επ.), Ανδρεάδης 13 (9/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάππας 7 (5/16 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. – 26% άριστες) / Δαρίδης (λ, 58% υπ. – 46% άριστες), Μαντέκας (0/5 επ., 38% υπ. – 15% άριστες),Κανελλόπουλος